Loader

1 CEL

Loader

1 CEL

Jaki jest twój cel?

Tu znajdziesz informacje o formach i kierunkach studiów, o procesie rekrutacji oraz dlaczego warto wybrać ZUT?

Szczecin Zut Ilustracja
Woda, zieleń, przestrzeń

Rozwój oraz bliskość natury.

Szczecin to ponad czterystotysięczne miasto położone w Polsce północno-zachodniej, stolica województwa zachodniopomorskiego. Pod względem powierzchni Szczecin jest trzecim największym miastem w Polsce (po Warszawie i Krakowie) i zajmuje 30 055ha. Ponad połowę obszaru miasta zajmuje zieleń i wody, w tym rozlewiska Odry i Jezioro Dąbie.  

Miasto rozwija się bardzo dynamicznie i spójnie, m. in. dzięki wdrożonej w 2007 roku wizji „Szczecin Floating Garden 2050”. „Pływający ogród”, tak wygląda Szczecin, kiedy spojrzymy na niego z lotu ptaka. Dużo zieleni, wody, a przy tym olbrzymie przestrzenie nadające się do spójnego zagospodarowania.  

Turyści, pracownicy przebywający w delegacjach oraz przyszli studenci od razu zauważą w miejskiej przestrzeni obiekty związane z wizją rozwoju miasta. Pomalowane w kolorach biało-niebiesko-zielonych autobusy, tramwaje, czy też przystanki i inne meble miejskie są ściśle związane z ideą „pływającego ogrodu”, jego otwartości, transgraniczności, innowacyjności i wielokulturowości. Kolor biały to przestrzeń, zielony to miejska zieleń, a niebieski to woda. 

Szczecin Zut Ilustracja
Rozrywka

Atrakcje i imprezy.

Nie samą nauką człowiek żyje. Szczecin ma do zaoferowania wiele atrakcji sezonowych jak i całorocznych. Każdy znajdzie coś dla siebie i miło spędzi wolny czas. Naturalne położenie miasta wśród wody i zieleni sprawiło, że dużo część rozrywek zlokalizowana jest nad wodą. Szczecin posiada bulwary położone nad Odrą, a także plażę na której znajduje się prawdziwy nadmorski piasek!  

W miesiącach letnich miasto organizuje wiele ogólnopolskich i międzynarodowych imprez, takich jak The Tall Ships Races – zlot największych żaglowców na świecie, Dni Morza Sail Szczecin, Pyromagic – festiwal sztucznych ogni, czy też Festiwal Młodych Talentów. 

Zapraszamy do spędzania wolnego czasu w mieście! 

 

Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej 

https://visitszczecin.eu/pl/rekreacja/145-miejska-strefa-letnia-na-wyspie-grodzkiej 

Bulwary nadodrzańskie z Aleją Żeglarzy 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/153-bulwary-nadodrzanskie-z-aleja-zeglarzy 

Deptak Bogusława 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/144-deptak-boguslawa 

Kompleks Basenowo-Rekreacyjny Arkonka 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/155-kompleks-basenowo-rekreacyjny-arkonka 

Szczecińska Wenecja 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/171-szczecinska-wenecja 

Podziemne Trasy Turystyczne 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/76-podziemne-trasy-turystyczne 

Szczecin Zut Ilustracja
Transport

Świetnie rozwinięta komunikacja.

Szczecin posiada dobrze rozwiniętą sieć tramwajową (12 linii) i autobusową (ponad 60 linii dziennych i kilkanaście nocnych). Bilety komunikacji miejskiej można kupić w biletomatach, kioskach, czy też placówkach Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, ponadto za przejazdy zapłacimy także z aplikacji komórkowych takich jak Skycash czy Mobilet. 

Szczegóły dotyczące taryf oraz rodzajów biletów komunikacyjnych, w tym biletów okresowych (śmieciówek)  znajdują się na stronie ZDITM. 

https://www.zditm.szczecin.pl/pl/pasazer/aktualnosci 

Uzupełnieniem transportu zbiorowego jest Szczeciński Rower Miejski. Dzięki rozbudowanej sieci dróg rowerowych możemy sprawnie poruszać się po ulicach miasta tym środkiem transportu. Więcej informacji o SRM znajduje się tutaj. 

https://bikes-srm.pl/ 

Osoby przybywające i poruszające się po Szczecinie samochodem muszą wiedzieć, że w centrum miasta obowiązują opłaty za parkowanie na drogach publicznych. W ramach Strefy Płatnego Parkowania na poszczególnych ulicach miasta obowiązują różne stawki taryfowe. Polecamy zapoznanie się z taryfami oraz schematem SPP.   

https://www.spp.szczecin.pl/ 

Szczecin Zut Ilustracja
Kultura i sztuka

Zapoznaj się z bogatą historią Szczecina.

Niewiele jest miast w Polsce, które mogą się pochwalić tak burzliwą i ciekawą historią. Czasy pogańskie, wpływy plemion słowiańskich i germańskich, panowanie Gryfitów, zwierzchnictwo Polski, czasy duńskie, szwedzkie, francuskie, oraz niemieckie niewątpliwie przyczyniły się do znacznego rozwoju Szczecina i jego otwartości na wielokulturowość. Do dziś w mieście znajduje się bardzo wiele obiektów świadczących o bogatej historii, kulturze i sztuce miasta. 

Dorobek kulturalny miasta powiększył się także w ostatnich latach o nową filharmonię, czy też trafostację sztuki. Ponadto w Szczecinie znajduje się wiele kameralnych miejsc, gdzie w zaciszu możemy spędzać czas wolny. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wybranymi miejscami. 

Zamek Książąt Pomorskich  

https://visitszczecin.eu/pl/muzea/37-zamek-ksiazat-pomorskich 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 

https://visitszczecin.eu/pl/filharmonia/36-filharmonia-im-mieczyslawa-karlowicza-w-szczecinie  

Muzeum Narodowe w Szczecinie 

https://visitszczecin.eu/pl/muzea/34-muzeum-narodowe-w-szczecinie 

Centrum Dialogu Przełomy 

https://visitszczecin.eu/pl/kultura-i-sztuka?page=0 

Wały Chrobrego 

https://visitszczecin.eu/pl/kultura/80-waly-chrobrego 

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/40-bazylika-archikatedralna-sw-jakuba 

Kino „Pionier 

https://visitszczecin.eu/pl/rozrywka/77-kino-pionier 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie 

https://visitszczecin.eu/pl/muzea/39-trafo-trafostacja-sztuki-w-szczecinie 

Dom Kultury 13 Muz 

https://visitszczecin.eu/pl/galerie/92-dom-kultury-13-muz 

Opera na Zamku w Szczecinie 

https://visitszczecin.eu/pl/teatry/124-opera-na-zamku-w-szczecinie 

Historyczne piwnice Starki 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/299-historyczne-piwnice-starki 

Szczecin Zut Ilustracja
Sport

W naszym mieście spędzisz aktywnie czas.

Szczecin oferuje wiele miejsc do aktywnego spędzania czasu. W granicach miasta znajduje się Jezioro Dąbie a także dwie puszcze: Wkrzańska i Bukowa. Liczne kompleksy leśne, parki, a także siłownie na świeżym powietrzu tworzą klimat miasta aktywnego, zachęcającego do spacerów, przejażdżek rowerowych, czy też do amatorskiego uprawiania sportu.  O każdej porze roku można wybrać coś dla siebie! 

Jezioro Szmaragdowe 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/65-jezioro-szmaragdowe 

Jasne Błonia 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/60-jasne-blonia-im-papieza-jana-pawla-ii-i-park-kasprowicza 

Park Leśny Arkoński 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/54-park-lesny-arkonski 

Puszcza Bukowa 

https://visitszczecin.eu/pl/inne/59-puszcza-bukowa 

Szczecin Zut Ilustracja
Ekologia

Jak ważna jest ekologia w Szczecinie?

Szczecin od wielu lat staje się miastem coraz bardziej ekologicznym. Miasto walczy ze smogiem, inwestuje w rozwój transportu publicznego, rozwój ścieżek rowerowych, uspokajanie ruchu w centrum. Szczecin dba o zieleń miejską dokonując każdego roku wielu nasadzeń nowych drzew i krzewów. 

Od kilku lat w mieście działa ekologiczna spalarnia odpadów  http://www.ecogenerator.eu/, a w najbliższym czasie na miejskich liniach autobusowych pojawią się pierwsze w historii miasta całkowicie elektryczne pojazdy.  

Właściciele samochodów elektrycznych mogą skorzystać także z bezpłatnych ładowarek ulokowanych na terenie Strefy Płatnego Parkowania. 

 

Źródło: www.wiadomosci.szczecin.eu 

Szczecin Zut Ilustracja
Opieka medyczna

Zadbaj o swoje zdrowie.

Przyjeżdżając do Szczecina na studia warto zadbać o swoje zdrowie i wybór placówek opieki zdrowotnej. Nasza uczelnia zachęca do zapoznania się z ofertą lekarzy POZ jak i też lekarzy specjalistów 

https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/przychodnie-zut.html 

Ponadto w Szczecinie mieści się regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, w który to można „od ręki” wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

https://www.nfz-szczecin.pl/p7sti_jak_uzyskac_ekuz.htm 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support