Studenci drugiego roku kierunku budowa jachtów WTMiT uczestniczyli w praktycznych zajęciach z projektowania i szycia żagli na jachty morskie

W dniu 14 marca 2017 r. studenci drugiego roku kierunku budowa jachtów Wydziału Techniki Morskiej i Transportu uczestniczyli w praktycznych zajęciach z projektowania i szycia żagli na jachty morskie.

Tadeusz Kiszka, współwłaściciel firmy AST SAILS s.c. i projektant żagli, pokazał pracę na programach komputerowych pozwalających na modelowanie i dobieranie krojów żagli dla różnych kursów jachtu względem wiatru. Studenci poznali najnowsze materiały i ich cechy wytrzymałościowe wykorzystywane przy projektowaniu żagli zarówno do jachtów regatowych i turystycznych.

Szczególną uwagę pań wzbudziło projektowanie kolorystyki i kroju brytów żagli. Panów zainteresowały urządzenia pneumatyczne pozwalające na montowanie wzmocnień i okuć na żaglach. Pneumatyczno-elektryczna duża maszyna do szycia żagli była atrakcją dla wszystkich studentów.

[tekst i zdjęcia Z. Zbroja]